دوره گذار به رکود بازار مسکن

دوره گذار به رکود بازار مسکن

✍بهروز ملکی/دنیای اقتصاد

بازار مسکن از تابستان سال 92 وارد دوره رکودی خود شد و این روند تا ابتدای سال 96 ادامه یافت. نکته حائز اهمیت این است که قیمت یک مترمربع مسکن در تهران طی دورۀ رکود 4 ساله، در حول و حوش 4 میلیون تومان ثابت ماند.
از بهار سال 96 افزایش قیمت مسکن بصورت ملایم استارت خورد و از پاییز سال 96 شتابی فزاینده به خود گرفت تا اینکه میانگین قیمت یک مترمربع مسکن در مناطق 22 گانه تهران به بیش از هشت و نیم میلیون تومان در شرایط کنونی رسید که حاکی از دو برابر شدن قیمت، نسبت به 18 ماه قبل (بهار 96) است.
اما سوال بسیاری از فعالین اقتصادی این است که آیا این روند افزایشی قیمت، قابل ِتداوم است؟
در پاسخ باید گفت، تحلیل مدلهای موجود، حاکی از آن است که کاهشِ تحرکِ قیمتی بازار مسکن طی ماه های آتی، قابل انتظار است و پس از طی شدن دورۀ گذار از رونق به رکود می بایست منتظر ورود به دورۀ رکود چندساله در بازار مسکن بود.
همچنین باید توجه داشت، همانطور که در دوره رونق بازار مسکن، شاهد صف خرید بودیم انتظار می رود با برچیده شدن تدریجی این صفها در دورۀ گذار، شاهد شکل گیری صف فروش در دوره رکودی باشیم.
فعالین بازار مسکن چه خوششان بیاید چه خوششان نیاید، قیمت مسکن با الگوی حرکت پله ای نمی تواند پیوسته افزایش یابد و شواهد بازار مسکن حاکی از آن است که هر چه به سال آينده (۱۳۹۸) نزدیکتر شویم، احتمال ورود به دوره رکود بیشتر می شود بطوریکه محتملترین سناریو برای بازار مسکن سال آينده، رکود است و اگر اتفاق عجیب و غريبى برای متغیرهای اصلی اقتصاد (مثل ارز، رشد اقتصادی، تورم عمومی و…) پیش نیاید، رکود چند ساله در انتظار بازار مسکن خواهد بود.
سوالی که ممکن است ذهنها را درگیر نماید روند قیمتی مسکن در دورۀ رکود آتی است که هر چند صحبت کردن پیرامون آن در اقتصادِ پرنوسانِ ایران، دارای خطای پیش بینی بالایی است اما سعی خواهد شد در زمان مناسب و پس از تکمیل فروض مدل اقتصادی ذیربط، سناریوهای آن ارائه شود.

پیگیری سفارش
لیست مقایسه
شگفت انگیز ها